Přišli jste o práci a musíte vyžít z podpory? Nebo máte prostě jen vyšší životní náklady než příjmy? Ve spolupráci s Institutem školy života přinášíme několik praktických rad.
Není jednoduché převzít zodpovědnost za vlastní život. Nečekejte, že za vás vaše finance někdo vyřeší. Jste v situaci, kdy nevycházíte s penězi, a přitom je všude okolo vás spousta lákadel, ať už reklamy na spotřební zboží, nebo na „život na půjčku“. Hned na začátku je třeba si uvědomit, že půjčka nikoho na dlouho nespasí. Vezměte si do ruky tužku, papír a na jednu stranu si napište všechny měsíční výdaje a na druhou stranu všechny měsíční příjmy. Jsou to obyčejné kupecké počty, nelze je nijak přelstít: buď mám, nebo nemám. Když to neuděláte včas a necháte se zlákat líbivou reklamou na „výhodnou“ půjčku, mějte na paměti, že ta už se z rozpočtu vyškrtnout nedá. Pořízením lákavého zboží na splátky si můžete v situaci, kdy žijete z „ruky do úst“, významně přitížit.
Dva kroky, jak vyjít se svými příjmy:
1) šetřit a šetřením docílit vyváženého rozpočtu
2) zaměřit se na získání vyšších příjmů
Ad1)
Na čem lze ušetřit? Každý člověk či rodina má svoje „rezervy“ jinde, a proto je dobré si po nějaké období poctivě zaznamenávat každou korunu, kterou utratí. Je to podobné jako s člověkem, který tvrdí, že už skoro nic nejí, ale přesto nemůže zhubnout ani deko. Když si začne psát každé sousto, je mnohdy překvapen, co dokáže za den sníst.
Okamžitě se náklady dají snížit například na alkoholu, cigaretách, na pohonných hmotách (dojdete-li za roh pěšky, nemusíte tam jezdit autem), na nesmyslně velkém paušálu za mobil, na kapesném dětem, protože i děti by se měly přizpůsobit nižší životní úrovni rodičů. Zároveň je dobré sledovat, co vyhazujeme. Nemyslíme přitom jenom zkažené potraviny a zbytky, ale i zbrkle nakoupené levné věci. Když uděláme škrty v okamžitých nákladech, ale stále to nestačí, musíme hledat další možnosti, které sice vyžadují více času, ale ušetříme na nich další nemalé částky. Takové zbytečně vysoké náklady můžeme mít třeba na bydlení. Východiskem je výměna bytu nebo pronájem jeho části. Mám-li v rozpočtu více půjček, je výhodné konzultovat s bankou jejich sloučení. Nemalé peníze může také ušetřit využití finančního poradenství zdarma – dobrý finanční poradce by měl umět optimalizovat všechny výdaje, jako je úrazové, životní a penzijní pojištění, povinné ručení na automobil a podobně.
Pro udržení režimu „neutrácení“ je dobré si pořídit notýsek a zapisovat si do něj průběžně své příjmy a výdaje. Ono když do toho notýsku máte napsat něco, co není úplně OK, tak to raději nenapíšete a nekoupíte. Je důležité mít neustálý přehled o svém toku financí.
Ad2)
Dalším krokem je zaměřit se na získání vyšších příjmů. Tady může pomoci koučování. Když je člověk v těžké životní situaci, a mnohdy dlouhodobě, ztrácí energii a chuť jakkoli na sobě pracovat nebo setrvalý stav měnit, vzdává to. Je zaměřen na to, co mu nejde, a není schopen vidět svoje schopnosti ani možnosti. Doporučujeme přestat sledovat televizní i internetové zpravodajství, protože podporuje lidi v tom, že se cítí jako pasivní oběti a mají pocit, že se situací kolem sebe ani u sebe nemohou nic udělat. Úkolem kouče je podpořit takového člověka, aby se na věc podíval z jiného úhlu pohledu, aby si dal šanci a sám našel východisko.
Kontakt: Institut školy života, www.InstitutSkolyZivota.com