Pomoci svým potomkům v začátcích jejich osobního života se dle Raiffeisen stavební spořitelny a výzkumné agentury SC&C vynasnaží snad každý rodič, a to vždy podle aktuálních ekonomických možností. Finanční prostředky jsou nejčastěji určeny na dlouhodobé stavební spoření.
Většina rodičů chce dětem přilepšit, liší se ale v zamýšlené částce
Aby jejich potomci měli nějaké peníze do začátku, si přece prakticky každý rodič, který žije v domácnosti s dětmi do šestadvaceti let věku. Každý desátý by jim takto nadělil půl milionu korun, v průměru by čeští rodiče přidali svým dětem „na cestu“ 310 tisícovek, mediánová částka je dvě stě tisíc. Žádné peníze by neposkytli rodiče jen zhruba v pěti procentech případů.
Prakticky každý pak odkládá peníze pro budoucnost svých potomků, v průměru jde o 1 200 korun měsíčně (medián je roven tisícovce). Ideální představa naspořené sumy se pak odvíjí i od příjmů členů rodiny, nejvyšší sumy naspoří lidé s čistým příjmem převyšujícím třicet tisíc korun měsíčně a obyvatelé Prahy.
Nejčastěji se rodiče uchylují ke stavebnímu spoření, uvedlo to hned 56 procent dotázaných. Spořicí účet v bance nebo investiční životní pojištění využívá 21, resp. 17 procent respondentů. Rodiče spoří i formou terminovaných vkladů nebo podílových fondů, podíl je však u těchto možností výrazně nižší. Podílové fondy využívá osm procent rodičů, terminované vklady dokonce pouhá tři procenta. Průzkum probíhal na vzorku 509 respondentů ve věku 25 až 49 roků.