Přestože mnozí ekonomové koncem loňského roku tvrdili, že úrokové sazby hypoték jsou na svém dně, není to pravda. Jejich průměrná sazba v červnu dále klesla, dostala se na historické minimum 2,95 procenta. Díky tomu opět vzrostl počet refinancovaných hypoték. Situaci komentuje Sylva Herichová, hypoteční specialistka finančně poradenské společnosti DataLife s.r.o.
„Zájem o refinancování hypoték stále roste, zajímá se o ně skoro každý klient, kterého se tato možnost týká. Je to samozřejmě díky úrokovým sazbám, které jsou v současné době velice nízko – většina bank se dokáže dostat pod 3 %. Úrokové sazby ještě mohou klesnout, ale podle mého názoru už jen nepatrně. Refinancování určitě doporučuji, rizika zde nejsou žádná, pouze některé banky si účtují poplatek za vyčíslení dlužné částky, který může dosáhnout až 5 000Kč. Tento poplatek musí klient zaplatit i v případě, že k refinancování nedojde.
Pokud by klient při refinancování neměl schválenou novou hypotéku, nic se neděje, zůstává u své stávající banky. Všechny banky ovšem nabízejí možnost předschválení úrokové sazby až půl roku dopředu, což se vyplatí klientům, kterým končí fix úroků v tomto časovém horizontu.
Důležité je nenechávat refinancování až na poslední chvíli, zajímat se o aktuální nabídky bank a začít řešit refinancování minimálně dva měsíce před koncem fixace. Pokud ještě nekončí fixní doba úrokové sazby, mohou banky klientům vyčíslit pokutu za předčasné splacení hypotéky. V mnoha případech se klientům i přesto vyplatí svou stávající hypotéku refinancovat. Důležité je každý úvěr řešit individuálně, pro mnoho klientů je významná úspora i v řádu stokorun.“