Nástup dítěte do první třídy znamená zásah do rodinného rozpočtu nejen v podobě nákupu školních potřeb. Rodiče, kteří tuto situaci řeší, se většinou museli vypořádat i s investicemi do dovybavení a úprav dětského pokoje.
Náklady na pořízení pracovního stolu, židle a dalších věcí začínají zhruba na 6 tisících korun. Při nákupu kvalitnějšího vybavení nebo při rozsáhlejších úpravách mohou dosáhnout i desítek tisíc korun. Podle aktuálního průzkumu finanční skupiny Wüstenrot hradí většina Čechů tyto náklady z vlastních úspor (63 %). Více než jedna třetina (34 %) kombinuje vlastní prostředky s úvěrem a jen minimum lidí (3 %) je ochotných si půjčit celou potřebnou částku.
Větší rekonstrukce spojená s vybavením novým nábytkem, podlahou, vymalováním a podobně může zasáhnout rodinný rozpočet ještě citelněji. „Přes léto jsme řešili dovybavení pokojíčku pro našeho budoucího prvňáčka, náklady jsme spočítali zhruba na 30 tisíc korun. Navíc starší dcera nastupuje na střední školu, potřebuje tedy již pokoj pro teenagera. Proto jsme se rozhodli rozdělit pokoj, který měly děti dosud společný, na dva samostatné, aby mělo každé dítě své soukromí. Tato úprava nás vyšla na dalších 50 tisíc korun,“ popisuje paní Jana z Benešova.
Právě nyní, před začátkem nového školního roku, je ideální doba vybavit dětský pokoj novým nábytkem, případně jej stavebně upravit tak, aby vyhovoval potřebám školáka či studenta. Rekonstrukce však něco stojí. „Pokud pořizujeme „jen“ nový nábytek, postačí pár jednotek či desítek tisíc korun, když se ale rozhodneme udělat zásah větší, spojený i se stavebními úpravami, musíme počítat s náklady až v řádu stovek tisíc,“ vypočítává Pavlína Musilová, odpovědná za řízení marketingu a PR finanční skupiny Wüstenrot.
Jak si zajistit prostředky na financování úprav a vybavení dětského pokoje
Zodpovědní rodiče plánují dlouhodobě, aby měli na prvním místě vlastní naspořené prostředky. Vhodným způsobem, jak se na budoucí rekonstrukce a úpravy bytu pro rostoucí potomky připravit, je uzavřít stavební spoření. Jeho vázací doba je šest let a téměř ideálně se kryje s potřebou rostoucích dětí. „Když založíte stavební spoření novorozenci, po šesti letech máte naspořeno na úpravu dětského pokojíku pro potřeby školáka, po dalších šesti letech můžete mít naspořeno na blížící se úpravy bydlení studentovi střední školy a po dalším období zase pomoci vysokoškolákovi. A když budete ve spoření pokračovat dál, určitě pomůžete svému potomkovi postavit se na vlastní nohy,“ říká Pavlína Musilová z finanční skupiny Wüstenrot.
Když si potřebujete půjčit
Při větších investicích je stavební spoření tou nejlepší cestou k tomu, jak zkombinovat naspořené prostředky s úvěrem. Mezi takové úpravy mohou patřit nejrůznější stavební úpravy dětského pokoje. V menších bytech může jít i o celkovou přestavbu prostoru, tak aby se zde vyčlenil prostor, kde bude mít dítě své soukromí, klid a prostor plnit si své školní a studijní povinnosti.
Wüstenrot stavební spořitelna rozšířila v nedávné době účelovost použití úvěrů, takže je možné použít část úvěru poskytnutého na účel rekonstrukce, modernizace, údržbu nebo na novostavbu rodinného domu nebo bytu i na nákup nábytku, jako jsou stoly, židle, sedací soupravy, šatní skříně, police, postele. Z úvěru lze financovat i nákup nevestavěných elektrických spotřebičů – například myčky nádobí, pračky, sušičky, ledničky, mikrovlnné trouby či mrazáku. Pro možnost financování výše uvedeného bytového zařízení musí být jako první předloženy účelové doklady na rekonstrukci/výstavbu ve výši nejméně 80 % úvěru.
Popularitu stavebního spoření dokazují i poslední čísla. Za první pololetí 2016 byly uzavřeny nové smlouvy s celkovou cílovou částkou 98,5 miliard korun, oproti loňskému roku jde o nárůst o 14,1 %, počet nových smluv narostl o 6,8 %. Za stejné období pak poskytly stavební spořitelny úvěry na bydlení v celkovém objemu 23,6 miliardy korun, což je nárůst o 8,9 %.