Rubriky


Náš tip





Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Nízkonákladové aerolinky: Jak ceny letenek rostou a klesají?

Kdy je nevýhodnější koupit letenku? Tato otázka napadá jistě každého, kdo se chystá cestovat letadlem, zvláště pokud se jedná o cestování s „nízkonákladovkou“. Existují názory, že nejvýhodněji lze koupit letenku pět týdnů před odletem. Před a po je velmi pravděpodobně už jenom dražší. Ale je to opravu tak?

Průzkum serveru Aletenky.cz se podrobně podíval na vývoj cen letenek nízkonákladových aerolinek. Výsledky dokazují, že ne všechny informace, které o cenách letů máme, jsou platné.

„Po dobu šesti týdnů jsme den co den sledovali ceny letenek z Prahy (ev. Brna) do tří oblíbených evropských destinací – Milána, Londýna a Paříže – čtyř významných nízkonákladových aerolinek, které na českém trhu operují. Zjistili jsme, že ceny letenek se mohou do doby odletu několikrát zvyšovat a snižovat. Dopravce Wizzair na trase Praha – Londýn s odletem 2. března snížil cenu během února dokonce šestkrát,“ říká Oliver Dlouhý ze společnosti Skypicker.com.

Vyplatí se počkat a sledovat vývoj cen, protože v některých případech může být úspora opravdu značná. Mezi 4. a 5. únorem, tedy čtyři týdny před odletem, klesla cena letenky do Londýna téměř o polovinu z 2 799 Kč na 1 799 Kč a mezi 20. a 21. únorem (dva týdny před odletem) došlo k propadu z 2 299 Kč na 1 016 Kč. Úspora tedy více než 1 200 Kč.

Jak ušetřit?
Ceny letenek se během týdne liší. Pokud jste flexibilní a netrváte na tom, že dovolená musí začít právě v sobotu, která patří s pátkem k nejdražším, je lepší letět například od úterý do úterý. Velmi pravděpodobně tím ušetříte.

Pokud nemůžete najít příznivou cenu letu přesně do místa určení, hledejte spojení do místa vzdáleného pár desítek kilometrů od zamýšlené destinace. To stejné platí o termínu odletu. V případě, že je to jen trochu možné, zvolte jiný než plánovaný termín, ceny se mohou pohybovat řádově mnohem níž.

Zbytečnosti nechte doma a létejte nalehko. U low-costů platíte za odbavené zavazadlo. Při troše snahy se do příručního zavazadla, které je zdarma, dá s přehledem vměstnat vše potřebné na 7-10 dnů.

Ušetřit lze také volbou letu s přestupem. Ten bývá obvykle levnější než přímý. Je třeba se připravit na případné přespání na letišti, což není pravidlo, ale stát se může.

Vhodné je také kombinovat různé aerolinky. Low-costy nabízejí zlevněné letenky do místa určení, aby si přirazily na ceně zpátečních letů. Nepředpokládají totiž, že se budete vracet s jinou low-costovou aerolinkou, která nabízí výhodné ceny z vaší destinace zpět do místa, odkud jste odlétali.


U low-costů rozhoduje cena, nikoli destinace:

– S low-costovými aerolinkami se lidé dostanou do míst, která původně ani nezamýšleli navštívit. Lidé si často plní své cestovatelské ambice a cesta, nikoli místo je pro ně cílem.
– Cestovatelé mají obvykle určitý rozpočet a je jim v mnoha případech jedno, v jaké letní či historické destinaci skončí. Nehraje roli, jestli navštíví Berlín či Kodaň. A není ani rozhodující, jestli to bude Malaga či Alicante. Je to cena, co rozhoduje o poptávce.
– Pro Petru, která chtěla svému příteli koupit k výročí poznávací víkend, byl nejlepší volbou Londýn. Vyšel zkrátka levněji, než Paříž, kterou měla jako další tip.



Čtěte také

marketing Sleva na paliva u OMV až do konce února: Členové věrnostního klubu mají každý litr paliva levnější až o 3 Kč

marketing Léto nemusí být drahé

marketing Při založení U konta od UniCredit Bank je možné získat bonus, tisícikoruna na nákup v Albertu

marketing Nový produkt společnosti E.ON Komplet plyn přináší výhodnější ceníky, ale také pravidelnou revizi plynového kotle

marketing Zákazníci E.ON mohou ušetřit až 19 % z ceny elektřiny i plynu

marketing Jak na Vánoce poradí Albert

marketing Aktuální ceny na trzích říkají „topte uhlím či zemním plynem“ vyplatí se to ale z dlouhodobého hlediska?

marketing SAZKAmobil uvádí zvýhodněnou Letní SIM kartu za 75 Kč