Na základě výsledků stress testů Mezinárodního měnového fondu zůstává americký finanční systém nadále křehký. Banky pod vlivem dodatečných ekonomických tlaků a stresů tak mohou potřebovat až 76 mld. USD nového kapitálu.
Uvedený závěr vydaný jako součást širšího reportu MMF o americkém finančním systému se nese v duchu tvrzení, že americký bankovní systém je stabilní, ale zůstává zranitelný. „Ceny domů a bytů, půjčky na komerční nemovitosti a ekonomický růst mají jistý potenciál způsobit určité šokové situace, které by mohly vystavit banky dalším ztrátám,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.
Podle jedné verze budoucího scénáře by malé a regionální banky, stejně tak jako pobočky zahraničních bank mohly potřebovat 40,5 mld. USD dodatečného kapitálu za účelem naplnění benchmarkového kapitálového poměru 6 % Tier1 (common equity) od letošního roku do roku 2014. Odlišný scénář pak odhaduje potřeby těchto bank až na 76,3 mld. USD. „MMF dále uvádí, že se USA dostávají do ekonomického ozdravení z jedné z nejvíce devastujících finančních krizí století,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.
Regulatorní procesy
Vzhledem k tomu, že proces zotavení probíhá s určitým zpomalením, regulatorní autority musí být zvláště obezřetné v ochraně proti rizikům a slabším bodům systému. „MMF znovuobnovil svoji výzvu pro administrativu presidenta Obamy, aby již realizoval zásadní změny firem Fannie Mae a Freddie Mac,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Report doporučuje částečnou privatizační strategii, v rámci které by vláda převzala úkoly veřejné instituce kolem housingu a tím by došlo k přechodu investičních operací do privátního vlastnictví.“ V rámci role regulátorů upozorňuje MMF na nutnost monitoringu podmínek zvláště pro menší banky s nedostatečným přístupem k trhu. MMF dále zmínil hospodářské výsledky firem, které zdůrazňují rizika bilančních rozvah firem a identifikované rovněž stress testy. Počátek výsledkové sezóny nebyl nijak dramaticky pozitivní.
Nemovitostní sektor
MMF v reportu tvrdí, že během let 2010 – 2014 bude maturovat splatnost půjček na komerční nemovitosti v obrovském objemu 1,4 bil. USD a téměř polovina z nich je zvláště ve vážné delikvenci (zpoždění). „Jedná se o platební skluz 90 a více dní po splatnosti nebo dokonce hodnota půjček již převážila nad hodnotou majetku,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Ceny domů a bytů jsou středobodem dalších obav, protože spirálový efekt tyto problémy zintenzivňuje a rozšiřuje mezi další instituce.“
US regulátoři budou nuceni postoupit dále ve své snaze koordinace dohledu poté, co president Obama podepsal nový zákon (FinReg) o přelomové regulaci finančního sektoru. „Všeobecně MMF přistupuje k nové legislativě pozitivně, nicméně v systému nachází ještě rezervy,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Struktura regulatorních agentur zůstává výjimečně komplexní s velkým počtem institucí zabývajících se těmito regulatorními aktivitami. MMF by dal přednost poněkud výraznějšímu a silnějšímu proudu určitého subjektu.“
S využitím materiálu Bloomberg.
-red-