Díky licenci může Provident poskytovat nebankovní spotřebitelský úvěr na českém finančním trhu. Jde o jednu z prvních firem, kterým byla licence od ČNB udělena. O tom, kdo dostane zelenou a kdo ne, musí Česká národní banka rozhodnout nejpozději v závěru května 2018. Poskytovatel úvěru, jemuž nebude licence schválena, nebude moci nabízet úvěrové služby.
Licence zajišťuje, že firmy působící na trhu naplní přísné podmínky
Licencování poskytovatelů úvěrů, které umožnil nový zákon o spotřebitelském úvěru z prosince 2016, znamená, že na trhu budou moci účinkovat pouze firmy, jimž se povede splnit náročná kritéria. Spadá sem třeba minimální počáteční kapitál společnosti, ale také průhledné financování nebo obecná důvěryhodnost. Je také důležité, aby poskytovatel stanovil přesná pravidla platná při nesplácení půjček. Je nutné, aby byl žadatel o úvěr pečlivěji prověřen, což platí pro každý typ půjčky (včetně mikropůjček do 5000 Kč včetně). Nejvyšší možná výše sankcí za prodlevy ve splácení je zákonem také omezena. Česká národní banka udělí licenci na pětileté období, poté je možné požádat o prolongaci.
Další legislativní novinkou je nutnost složit do konce letošního roku odbornou zkoušku, která se dotýká každého obchodního zástupce nebo zaměstnance obchodní sekce. K dnešnímu datu úspěšně složilo zkoušku 96 procent zaměstnanců a 45 procent obchodních zástupců firmy Provident. Firmy, které doposud licenci nezískaly, podnikají v takzvaném přechodném období. Nejpozději 31. května pak ČNB rozhodne o tom, jestli budou nebo nebudou držiteli konkrétní licence.