To, zda vůbec budete moci dodavatele elektřiny nebo plynu změnit, závisí typu smlouvy. Tu na dobu neurčitou je možné vypovědět kdykoli v průběhu roku. Pojí se s ní tříměsíční výpovědní lhůta. Po uplynutí 3 měsíců, od doby, kdy byla doručena výpověď stávajícímu dodavateli, začínáte odebírat energii od nového dodavatele. Horší je to se smlouvami na dobu určitou. S jejich předčasným ukončením se většinou pojí sankční poplatek.
Během tříměsíční výpovědní lhůty se nic zásadního neděje. Pokud jste podepsali ve smlouvě s novým dodavatelem také souhlas (plnou moc) s tím, že za vás vše vyřídí, nemusíte se o nic starat. Je pravděpodobné, že vás v této době bude kontaktovat váš stávající dodavatel s nabídkou slevy. Záleží pouze na vás, zda se necháte zlákat nabídkou stávajícího dodavatele. Proces změny dodavatele můžete stále ještě zastavit. Možné to je ještě pět dnů před zahájením dodávky energie od nového dodavatele.
Stávající dodavatel vám zašle konečnou (mimořádnou) fakturu, kde vyúčtuje vaši spotřebu. Na základě výše nastavení záloh a konkrétní spotřeby můžete mít přeplatek (ten vám dodavatel vrátí na účet nebo zašle složenkou) nebo nedoplatek (ten je třeba uhradit).
Nový dodavatel vám kromě podepsané kopie smlouvy zašle fyzicky či elektronicky ještě další řadu dopisů (uvítací dopis apod.). Klíčovým je především rozpis záloh. Rozpis záloh a platební údaje (např. variabilní symbol) dostanete zpravidla týden či čtrnáct dní před zahájením dodávky od nového dodavatele. Až vám rozpis záloh přijde, nezapomeňte si změnit trvalý příkaz v bance nebo jinak upravit platby