Rubriky


Náš tip





Newsletter

Přihlaste se k odběru zde.
 

Udělej si sám: Polovina Čechů rekonstruuje bydlení svépomocí

Při plánování i realizaci rekonstrukce domácnosti se lidé spoléhají nejvíce na sebe. Služby architekta či bytového designera by využil jen každý pátý. A dokonce jen 15 procent se chce plně spolehnout na řemeslníky.

Sezóna rekonstrukcí domů a bytů čile pokračuje a sehnat řemeslníka na výpomoc je mnohdy komplikované. Češi si ale dokáží poradit i bez nich. Vyplývá to z průzkumu, který si Raiffeisen stavební spořitelna nechala zpracovat u NMS Market Research.

Polovina lidí (46 %) se chce do rekonstrukce pustit výhradně svépomocí, naopak jen 15 % by nechalo úplně všechny práce na řemeslnících. Zbytek si najme profesionály, ale s drobnými úkony jim pomůže. Obecně záleží na charakteru stavebních nebo interiérových úprav – drobnosti si lidé ošetří sami, k odborně náročnějším pracím si přizvou řemeslníka.

„Lidé si profesionály najímají především při větších či kompletních rekonstrukcích – tady už na svépomoc spoléhá jen čtvrtina lidí. Naopak vymalovat ložnici či zařídit dětský pokoj skutečně většina zvládne bez pomoci řemeslníků.“ říká Lukáš Kopecký, ředitel PR a marketingu Raiffeisen stavební spořitelny. Dodává, že situace záleží také na tom, jaká část domu se rekonstruuje.

Odborných služeb navíc Češi příliš nevyužívají ani při plánování rekonstrukce. O změnách dispozic, vhodných barvách a materiálech rozhodují většinou sami. Jen necelá pětina (18 %) si najímá architekta nebo bytového designera.

„Téměř třetina lidí se přitom obává špatného výsledku., kterému by se konzultací s profesionálem pomohlo předejít. Je to sice výdaj navíc, ale zase díky dobrému přehledu o trhu, zkušenostem a řešením na míru vám architekt či designér může ušetřit čas i peníze,“ vysvětluje Lukáš Kopecký.

A jaké další obavy jsou s velkými změnami domova nejčastěji spojené? Více než polovina lidí (54 %) se obává, že se rekonstrukce prodraží. Druhou nejčastější obavou je prašnost (34 %) a celkové nepohodlí (29 %). Často se také lidé bojí, že řemeslníci budou nespolehliví (29 %) nebo že se rekonstrukce příliš prodlouží (27 %).

„Navýšení nákladů je pochopitelná obava a s víceprácemi je určitě potřeba počítat už při sestavování rozpočtu, vždy je nutné počítat s nějakou rezervou. Tou mohou být naspořené finance nebo si můžete ještě před započetím zjistit podmínky poskytnutí úvěru, například u své stavební spořitelny,“ doplňuje Lukáš Kopecký.



Čtěte také

marketing Konec roku se nezadržitelně blíží. Nenechte si ujít dvoutisícovou státní podporu ke stavebnímu spoření

marketing Raiffeisen stavební spořitelna zjednodušuje REKOpůjčku – klienti ušetří tisíce

marketing Pět mýtů stavebka: Co mate některé Čechy již čtvrtstoletí?

marketing Termín pro zaslání financí na stavební spoření aneb státní podpora v maximální možné výši

marketing RSTS připravila stavební spoření pro každého bez poplatků

marketing Akce společnosti Wüstenrot týkající se půjček na bydlení trvá až do závěru léta

marketing Státní příspěvek je možné čerpat u většího počtu smluv, maximální limit jsou ale dva tisíce

marketing Poptávka po smlouvách pro děti jde pořád nahoru, meziročně o třetinu