Vývoj počasí domácnostem v posledních dnech připomněl, že se blíží zimní období, kdy budou opět zapínat svoje regulátory vytápění a řešit otázku, zda jejich současný dodavatel zvedne ceny. Mají zákazníci očekávat nárůst ceny elektřiny a zemního plynu? A jak ovlivní celou situaci ukrajinská krize?
Cena neregulované tzv. silové elektřiny pro rok 2015 se v dubnu dostala v rámci pražské energetické burzy na svoje historické minimum (cca 33 EUR/MWh). Ačkoli se aktuálně mírně „vyhoupla“ na 35 EUR/MWh, jedná se o téměř třetinovou cenu, která byla na PXE např. v roce 2008.
Dominantní dodavatelé nakupují elektřinu z důvodu eliminace rizika, které může přinést kolísání ceny, v tzv. měsíčních slotech. De facto rozdělí plánovanou spotřebu zákazníků na 10 dílů (u ČEZ) a každý měsíc od ledna do října nakoupí 1/10 spotřeby. Podle údajů zveřejněných společností ČEZ, dosahuje průměrná cena takto nakoupené elektřiny za prvních osm měsíců 34,45 EUR/MWh. Pravděpodobnost toho, že zbylé dva měsíce výrazně změní tuto roční průměrnou hodnotu, není příliš velká. Výše uvedené tak může být pro konečného spotřebitele relativně dobrá zpráva.
V posledních dnech je zajímavý trend vývoje ceny zemního plynu pro rok 2015 na německé burze, kdy prakticky kopíruje vývoj ceny elektřiny na pražské burze.
Vývoj ceny zemního plynu na německé burze – 08/2014
zdroj: eex.com
Vývoj ceny silové elektřiny na pražské burze – 08/2014
zdroj: pxe.cz
„Co se týká zemního plynu, ten lze pro příští rok nakoupit v cenové hladině cca 25 EUR/MWh a zvýšení ceny neočekáváme. Nicméně obě komodity jsou obchodovány v eurech a tak se do konečné ceny promítne i kurz měny a případné intervence ČNB“, uvádí Ing. Zdeněk Mařík, energetický poradce společnosti Europe Easy Energy.
„Často diskutovaná otázka ohledně dodávek zemního plynu na naše území v souvislosti s ukrajinskou krizí nevidíme jako hrozbu pro české domácnosti. Podle současné legislativy musí mít každý obchodník mj. zajištěn pro svoje zákazníky tzv. bezpečností standard dodávky, který by zabezpečil plynulou dodávku v případě krizových situací. Celkově má Česká republika k dnešnímu dni již témě naplněny všechny podzemní zásobníky plynu, jejichž kapacita představuje cca 1/3 celkové roční spotřeby všech zákazníků“, dodává Zdeněk Mařík.
Pokud tedy stojíte před svým termostatem a ladíte ten nejoptimálnější režim vytápění pro podzimní dny, vězte, že bez ohledu na výše uvedené skutečnosti, je vzhledem ke standardním výpovědním lhůtám, nejvyšší čas uvažovat o případné změně svého dodavatele.